Asany bieganie

Biegaj z jogą!

10:14Unknown

Wbrew pozorom joga i bieganie mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Obie aktywności wymagają regularnych treningów, siły, elastyczności i odpowiedniej techniki oddychania. Joga jako praktyka zarówno fizyczna, psychiczna jak i duchowa jest wspaniałym dodatkiem do wielu sportów, również do biegania.

Stretching jest zazwyczaj dla biegaczy nielubiana częścią treningu, mimo że jest bardzo ważny dla zachowania odpowiedniej sprawności i elastyczności mięśni oraz ścięgien. Joga może być wtedy świetną alternatywą!




Zalety jogi dla biegaczy:

1. Lekarstwo na ból. 
Wielu biegaczy narzeka na bolące stopy, kolana, plecy, spięte mięśnie, przykurcze. Joga jest świetnym lekarstwem na drobne kontuzje, a także  zapobiega poważniejszym urazom.

2. Oddech
Jak wiadomo oddech podczas biegania odgrywa bardzo ważną rolę. Joga może pomóc zwiększyć pojemność płuc, rozszerzyć klatkę piersiową i nauczyć lepiej kontrolować, niby takie zwykłe wdechy i wydechy, które (zwłaszcza początkującym biegaczom) potrafią przysparzać nie małych problemów.

3. Szacunek dla własnego ciała
Joga uczy wielu rzeczy. Ale przede wszystkim daje możliwość bliższego i głębszego poznania swojego ciała, jego potrzeb, wad i zalet, dzięki czemu będziesz wiedzieć, na czym powinieneś się bardziej skupić podczas treningów.

4. Rozciągnięcie
Biegasz już od dłuższego czasu, Wszystko pięknie, tylko schylić się jest coraz ciężej? No właśnie... Przez przykurczone mięśnie zaburza się naturalna postawa i równowaga naszej sylwetki. Joga pomaga utrzymać nasz aparat ruchu na odpowiednim etapie i nie pozwoli nam doprowadzić naszych mięśni do przykurczy. Hatha yoga, w której pozycje są utrzymywane przez dłuższy czas może być idealnym uzupełnieniem dnia treningowego, a bardziej dynamiczne odmiany jogi świetnie sprawdzą się w dzień bez biegania.

5. Wzmocnienie
Wbrew ogólnemu przeświadczeniu, joga to nie tylko nudne siedzenie na macie, medytacja i pozycje relaksacyjne i rozciągające. Otóż wcale tak nie jest! Większość jogicznych pozycji opiera się na znacznym wykorzystaniu siły i wytrzymałości naszych mięśni. Dlatego ćwicząc jogę regularnie , wzmocnimy mięśnie. które są używane podczas biegania, co może przełożyć się na lepsze wyniki, jak również te, które są przez nas często zaniedbywane, co prowadzi do zaburzenia naturalnej równowagi sylwetki.

6. Regeneracja
Bieganie wiąże się z dużym wykorzystaniem naszych możliwości fizycznych, co często prowadzi do zmęczenia lub nawet wyczerpania mięśni. Joga może pomóc i tutaj! Po sesji złożonej z odpowiednio dobranych asan poczujemy się rozluźnieni i zregenerowani.


Jak wprowadzić jogę do planu treningowego?

Nic prostszego! Wystarczy kilka minut po bieganiu, żeby odprężyć, zrelaksować i rozciągnąć zmęczone mięśnie. Od czasu do czasu nie zaszkodzi też dłuższy trening pod okiem trenera lub po prostu w domu, dzięki czemu jeszcze bardziej skutecznie uelastycznisz oraz wzmocnisz całe swoje ciało, zadbasz o równowagę i stabilność. Just do it!


To teraz do rzeczy. 

Oto kilka asan, które możesz wykorzystać jako stretching po bieganiu:



Uttanasana






Prasarita padottanasana







Upavistha konasana







Baddha konasana







Parsvottanasana







Supta Padangusthasana







Virasana oraz supta virasana










Gomukhasana II







Malasana







Anjeneyasana





Halasana






A tu łapcie gotowe sekwencje:



'











Kilka sekwencji, które sprawdzą się idealnie jako oddzielny trening dla biegacza:
























Bawcie się dobrze i przyjemnego biegania! I jogowania oczywiście też!

Buziaki!

You Might Also Like

12 komentarze

  1. Stretching po każdym treningu jest bardzo ważny i rzeczywiście elementy jogi mogą się tu bardzo dobrze sprawdzić :).

    Koty jak zwykle muszą być na zdjęciach :D - moje mają dokładnie tak samo :P. W ogóle Twój kot z poduchy - wypisz wymaluj jak mój :), ale ten jeszcze nie debiutował na blogu ;).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak tylko wyciągam mate od jogi koty od razu się budzą i muszą ją przetestować jako pierwsze. :) A aparat wprost ubóstwiają. Generalnie towarzyszą mi wszędzie, więc na zdjęciach też pojawiają się bardzo często.

      Usuń
  2. Ale mega! Chyba powinnam zacząć interesować się jogą, do akrobatyki byłaby jak znalazł :) Zainspirowałaś mnie! Cudo! :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dobry pomysł na wprowadzenie elementów jogi i zrelaksowania się po treningu - gdy nasze mięśnie są już dostateczne rozgrzane a rozciąganie jest bardzo istotnym elementem potreningowym. Po nim nie bolą nas mięśnie i minimalizujemy ryzyko kontuzji :)

    Super pomysł na posta :) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super blog :) Też ćwiczę joge, a tutaj widzę kilka porad, które na pewno wprowadzę w życie! Będę wpadać częściej :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo lubię wplatać jogę w swoje treningi biegowe. Szybko dostrzegam plusy tej aktywności i na pewno nie zrezygnuje :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Koty jak zwykle dzielnie towarzyszą :) Oj, mój czasem przyjmuje takie pozy, że zaczynam go podejrzewać, że gdzieś po kryjomu ćwiczy jogę! ;)
    Nie biegam, ale podejrzewam, że joga przyda się także innym sportowcom, w końcu w każdym treningu ważne jest rozciąganie i zadbanie o odpowiednią kondycję mięśni właśnie nie tylko pod tym względem typowo "siłowym", ale też elastyczności. Sama czuję, że musiałabym poświęcić więcej czasu na rozciąganie, bo zrobiłam się jakaś taka sztywna i zastana, a zaproponowane przez Ciebie asany (dobrze odmieniam?) na pewno byłby ciekawym urozmaiceniem do zwykłego rozciągania :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jasne! Joga wpływa bardzo dobrze na wszystkie partie ciała i świetnie komponuje się z każdym innym sportem, więc spokojnie można dodać ją do treningu na siłowni, pływania, kolarstwa, tańca, czy jakiejkolwiek innej aktywności :)

      Usuń
  7. Przeglądałabym te Twoje zdjęcia bez końca :)) muszę spróbować swoich sił w jodze :P :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Joga jest super! I każdy moment jest dobry żeby zacząć :)

      Usuń

Instagram

Formularz kontaktowy